Prawdziwa sauna w ogrodzie. Czy jest tak pięknie jak brzmi?

że podane są konkretne wymiary, dzięki którym możemy zaplanować, ile przestrzeni potrzebuje nasz przydomowy budynek wypoczynkowy na działce. Wiele osób planuje ustawienie takiego miejsca wypoczynkowego już na etapie projektowania

Prawdziwa sauna w ogrodzie. Czy jest tak pięknie jak brzmi? sauna zewnętrzna

Nowoczesne sauny

Zazwyczaj oferta sklepów z wyposażeniem takim, jak sauny ogrodowe jest sklasyfikowana na podstawie liczby osób, które mogą przebywać w danym pomieszczeniu. Często także podane są konkretne wymiary, dzięki którym możemy zaplanować, ile przestrzeni potrzebuje nasz przydomowy budynek wypoczynkowy na działce. Wiele osób planuje ustawienie takiego miejsca wypoczynkowego już na etapie projektowania zagospodarowania przestrzeni na działce. Nowoczesne sauny często nie muszą wcale przywodzić na myśl tradycyjnych rozwiązań w tym zakresie, są to po prostu budynki nie zdradzające w żaden sposób swojego charakteru.


Obiekty rozmieszczone były wśród zieleni

Termy zaopatrywane były akweduktami w źródlaną wodę. Pomieszczenia z basenami i sala do wypoczynku były ogrzewane gorącym powietrzem rozprowadzanym w przestrzeni pod podłogą. System ten nazywano hypocaustum. Poza tymi pomieszczeniami, w skład term wchodziły także takie pomieszczenia, jak boiska, sale gimnastyczne, stadiony, eksedry i portyki przeznaczone dla wypoczywających i chcących podyskutować, biblioteki, pokoje muzyczne, bufety, sale gier w kości itp. Obiekty rozmieszczone były wśród zieleni. Same pomieszczenia miały bogatą dekorację. Ściany wykładane były marmurem, zdobione malowidłami, posadzki wykładane były mozaikami. W pomieszczeniach ustawiano rzeźby, zieleń itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termy


Najczęściej mieści się w drewnianym domku

Najczęściej mieści się w drewnianym domku, gdzie znajduje się piec opalany drewnem. Nagrzewa się na nim kamienie.

Do bani przychodzi się podczas rozpalania ognia w piecu. Czekając na kąpiel, pije się gorące ziołowe herbaty z miodem lub innymi dodatkami. Gdy kamienie rozgrzeją się, zostają polane wodą. Następnie ciało chłoszcze się witkami (najczęściej brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi). W bani przebywa się do czasu, aż ma się już ochotę wyjść. Po wyjściu ciało powinno zostać schłodzone zimną wodą.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bania_(łaźnia)