Kiedy nie bolą nas zęby, często nawet o nich nie pamiętamy między jednym i kolejnym ich myciem. Myjesz zęby? Super - bardzo dobrze robisz, jednak to nie wystarczy na dłuższą metę. Drugim - obok mycia - podstawowym filarem dbania o zęby jest co jakiś czas ich kontrola przez lekarza. Stomatolog jest w stanie dość szybko określić stan nie tylko zębów, ale i dziąseł, o których często zapominamy. Czasem to nie ząb boli i jest chory, a właśnie dziąsło. Dentysta zleci wtedy prześwietlenie miejscowe i będzie mógł zalecić dalsze działania. Ból w jamie ustnej sam nie przejdzie. Ząb z próchnicą sam się nie wyleczy - dziura nie zniknie. Gabinet dentystyczny zapewni pacjentowi takie warunki, że ewentualne cierpienie (często demonizowane) potrwa tu krócej, niż to spowodowane bezpośrednio próchnicą lub inną chorobą np. w dziąśle. Trochę to czasem dziwne: bać się dentysty, a godzić się na cierpienie z powodu bólu, który sam nie przejdzie na stałe. To trochę przewrotne. Najlepsze rozwiązanie? Iść do stomatologa, zanim zacznie boleć.
Stomatolog to lekarz, do którego trzeba mieć pełne zaufanie, by chcieć oddać się w jego ręce. Bardzo wiele osób obawia się zabiegów w gabinecie dentystycznym, a przełamanie tego strachu, który czasami bywa bardzo silny, nie jest wcale łatwe. Świadomość, że wybrany gabinet dentystyczny jest najlepszy, może być w tym pomocna. Jak wybrać najlepszy gabinet? Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie ma wybrany przez nas dentysta. Na dodatek warto z nim porozmawiać i spróbować nabrać zaufania. Warto sprawdzić, jaki jest jego stosunek do pacjenta - powinien być serdeczny, by zmniejszyć dystans, ale jednocześnie profesjonalny. Warto zwrócić uwagę także na sposób wykonywania zabiegu. Powinien być sprawny i profesjonalny. Jeśli coś nie odpowiada ci w sposobie zachowania lub wykonywania zabiegu dentysty, nie wahaj się zmienić gabinetu. Wizyta u stomatologa nie powinna być traumatycznym przeżyciem, więc nie warto zmuszać się do wizyt u stomatologa, który nie budzi zaufania i nie sprawia profesjonalnego wrażenia.
Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.
W każdym gabinecie dentystycznym jest zakres jego usług, jednak do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: - w przypadku profilaktycznego leczenia, jest to fluoryzacja, piaskowanie zębów, lakierowanie oraz lakowanie zębów. Tych kilka metod najczęściej dentysta stosuje u małych pacjentów, jednak na fluoryzację i piaskowanie może udać się każdy. - w zakresie stomatologii zachowawczej, znajdziemy takie możliwości jak leczenie ubytków zębów oraz leczenie kanałowe zębów. - estetyczna, pozwala nam na najbardziej popularny zabieg , czyli wybielanie zębów, założenie licówek kompozytowych lub porcelanowych, a dla bardziej wymagających nałożenie specjalnej biżuterii nazębnej. -chirurgia dentystyczna, pozwala na ekstrakcje zębów mlecznych oraz stałych - dziecięca to wspomniane już wcześniej lakowanie, lakierowanie zębów oraz w niektórych gabinetach dentystycznych jest możliwość wyboru kolorowych plomb dla dzieci. - protetyka pozwala na odbudowę zębów, zakładanie koron i mostów oraz na wykonanie protez. Praktycznie każdy gabinet dentystyczny wykonuje usługi tego typu, jednak na pewno podejście do pacjenta jak również ceny są różne.
Czy chętnie zapisujemy się na wizytę u dentysty? Oczywiście, że nie. Większość dorosłych osób stara się omijać lekarza tej specjalności, ponieważ bardzo boimy się tego co czeka nas w gabinecie. Panuje w nas trochę staromodne przekonanie, że leczenie zębów jest naprawdę bolesne. Jednak te staromodne leczenie zębów już powoli odchodzi w zapomnienie, dzięki temu, ze medycyna rozwija się bardzo szybko. Obecnie każdy gabinet dentystyczny jest w stanie zaoferować swoim pacjentom bezbolesne metody leczenia zębów. Jeżeli dentysta sam nie wyjdzie z inicjatywą, to warto upomnieć się o znieczulenie, które jest w stanie przemóc nas strach przed leczeniem zębów. Stomatolog może zaproponować nam znieczulenie miejscowe - aczkolwiek należy uprzedzić przy tym lekarza, czy nigdy wcześniej nie było problemu przy podawaniu takich zastrzyków. Jest to bardzo ważne, ponieważ może dojść do przykrej sytuacji, jak chociażby zasłabnięcie pacjenta. Warto więc pamiętać o takich szczegółach odwiedzając dentystę w jego gabinecie.